Mapa strony Kontakt

Powiat Bolesławiecki Gmina Pieńsk Gmina Węgliniec Powiat Zgorzelecki

Wydarzenia i imprezy cykliczne

STYCZEŃ

Szczodry wieczór w Pieńsku - tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe
7 stycznia

Cykliczna impreza o charakterze transgranicznym, kultywująca  tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, która odbywa się w pierwszą sobotę po Nowym Roku. W tym czasie zespoły ludowe z Polski, Czech i Niemiec prezentują potrawy bożonarodzeniowe oraz przedstawiają tradycje świąteczne swoich regionów. Zgodnie ze szczodrakowymi zwyczajami zespoły ludowe częstują przygotowanymi przez siebie potrawami wszystkich uczestników imprezy. Jest również wspólne kolędowanie, pląsy i tańce w świątecznej atmosferze oraz wzajemne czerpanie z wielokulturowej tradycji bożonarodzeniowej.                                                                                                   http://mgokwpiensku.blogspot.com

XX Finał WOŚP
8 stycznia

MARZEC

Koncert Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów

Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów powstała w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu w 1989r. Założycielem, nauczycielem i dyrygentem jest Tadeusz Grudziński. Jej skład to dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 12 ? 33 lat. Ogółem z ponad 450 koncertów jakie Orkiestra ma na swoim koncie, około 250 zagranych było poza granicami kraju. Z wyrazami wielkiego uznania za profesjonalizm i oryginalność brzmienia spotkała się też Orkiestra podczas wspólnych koncertów m.in. ze Stanisławem Sojką, Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem, Beatą Rybotycką, Jackiem Wójcickim, Edytą Geppert, Małgorzatą Walewską, Andrzejem Sikorowskim,  Ireną Jarocką i Grażyną Łobaszewską. Orkiestra w swojej historii uczestniczyła w licznych międzynarodowych festiwalach mandolinowych i gitarowych. Nagrała 7 płyt CD, za swoją działalność otrzymała listy gratulacyjne od najwyższych władz państwowych, w tym Prezydenta RP, Premiera i Ministra Kultury. W roku 2012 Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów wystąpi w marcu z koncertem jubileuszowym oraz w grudniu z tradycyjnym już koncertem bożonarodzeniowym.
www.mandolina.art.pl

KWIECIEŃ

Mała Wielkanoc w Pieńsku - Na styku czterech kultur
14 kwietnia

Cykliczna impreza o charakterze transgranicznym, w której uczestniczą Polacy, Serbołużyczanie, Czesi i Niemcy. Tradycyjnie odbywa się w pierwszą sobotę po Wielkanocy. W czasie imprezy prezentowane są potrawy i dekoracje wielkanocne, zaproszeni goście opowiadają o tradycjach świątecznych w swoim regionie a uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach zdobienia jaj. Wspólnej zabawie towarzyszy międzykulturowa wymiana doświadczeń, a muzyka zespołów ludowych z czterech różnych regionów zacieśnia więzy transgraniczne.  
W tym roku impreza ma być  realizowana w ramach projektu polsko-czeskiego współfinansowanego ze środków UE z Funduszu Małych Projektów Euroregionu Nysa pn.:?Polsko-czeskie spotkania kulturalne?.
http://mgokwpiensku.blogspot.com

MAJ

"Via regia - szlak wędrówki gatunków"

do 6 maja - w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu wystawa "Via regia - szlak wędrówki gatunków" poświęcona zwierzętom i roślinom, które razem z ludźmi, a czasami bez ich wiedzy - na gapę, przez ostatnich 800 lat podróżowały szlakiem handlowym  via regia.  Wystawa opracowana w języku polskim i niemieckim prezentuje mało znaną stronę znanego szlaku handlowego, który niegdyś łączył wschód i zachód Europy, prowadząc m.in. przez Frankfurt, Lipsk, Wrocław i Kraków. Szlak ten wiódł także przez Zgorzelec/Görlitz, a podróżowały nim takie znakomitości jak Napoleon, Goethe czy August II Mocny,  o których każdy słyszał, chociaż nie każdy wie, że zatrzymywali się w mieście nad Nysą Łużycką. Zupełnie inaczej rzecz się ma ze zwierzętami i roślinami, które także ?podróżowały po via regia, ale o których prawie nikt nie słyszał.
Nie sposób przedstawić wszystkie gatunki roślin i zwierząt, jakie za sprawą ludzi przemieszczały się po tej drodze. Wystawa prezentuje te, których przybycie na Górne Łużyce i Śląsk miało, bądź ma, duży wpływ na życie ludzi i tutejszą przyrodę.
Codziennie od godziny 14.00 do 18.00. Wstęp wolny. więcej

Międzynarodowy Festiwal J.I. Schnabla w Nowogrodźcu 

Impreza mająca na celu propagowanie twórczości Josepha Ignacego Schnabla, wybitnego niemieckiego muzyka, kompozytora i organizatora życia muzycznego na Śląsku. Festiwal przybliża postać i twórczość, urodzonego w Nowogrodźcu, wybitnego artysty ? autora muzyki sakralnej.

CZERWIEC

Dni Pieńska - Most - Sąsiedztwo - Tolerancja
1-3 czerwca

Cykliczna impreza plenerowa o charakterze transgranicznym, odbywająca się każdego roku w czerwcu. Wydarzeniu towarzyszy szereg atrakcji, m.in. zawody sportowe, konkursy dla dzieci i młodzieży, prezentacje artystyczne, polsko-niemiecki festyn rodzinny, występy polskich i niemieckich zespołów ludowych.  
W tym roku obchody święta odbywać się będą pod hasłem 50-lecia nadania praw miejskich Pieńskowi, dlatego też szereg imprez i konkursów związanych będzie z tą tematyką. W programie przewidziane są również koncerty polskich zespołów muzycznych, pokazy światła i inne atrakcje. Tegorocznym miejscem imprezy jest plac festynowy w zabytkowym obiekcie przemysłowym po dawnej hucie szkła. W imprezie propagującej wzajemną akceptację i tolerancję   uczestniczyć będą polscy, niemieccy i czescy mieszkańcy polsko-saksońskiego i polsko-czeskiego pogranicza.   
http://mgokwpiensku.blogspot.com

Dni Gminy Nowogrodziec
2-3 czerwca

W roku 1933, w 700 ? letnią rocznicę założenia miasta Nowogrodziec  24 ? letni Jerzy Buchwald, syn garncarza wykonał garniec o wysokości 3,34 metra i objętości aż 8702 litrów. Surowcem była miejscowa glina. Na licu garnca umieścił napis: ?Największy garniec na świecie. Wykonany w jubileusz 1933 roku przez Jerzego Buchwalda. Pojemność 8702 litry?. Wielki Garniec został zniszczony w 1945 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.
Historia Nowogrodźca bardzo mocno związana jest z ceramiką. Dzięki początkom garncarstwa Nowogrodziec stał się miastem ?dobrego garnka?.
Nawiązując do historii i tradycji związanej z garncarstwem oraz dorobku kulturowego osadników, co roku podczas Dni Gminy Nowogrodziec prezentowane są poszczególne miejscowości gminy, a w szczególności ich walory, tradycje, kultura, folklor, tradycyjne potrawy regionalne, dawne zawody, przekazywane z pokolenia na pokolenie, rzemiosło ludowe i artystyczne, a także wszystkie inicjatywy o charakterze nowatorskim wpływające na rozwój lokalny i angażujące jak największą liczbę społeczności lokalnej.
W roku 2012 zostanie zaprezentowana również kultura, tradycja i folklor z innych regionów Polski i Europy w ramach obchodów Festiwalu Kultury i Tradycji.
Garniec zostanie napełniony miodem i winem.
www.gckis.nowogrodziec.pl

9. Europamarathon Goerlitz/Zgorzelec

Europamarathon to niezwykle prestiżowe cykliczne wydarzenie biegowe. Bieg znalazł się w zestawieniu 100 najlepszych maratonów rozgrywanych w Europie zajmując wysokie 53 miejsce. Liczba jego uczestników kształtuje się na poziomie 1,5 tys. i rok rocznie wzrasta. W ramach Europamarathonu rozgrywany jest bieg główny - maraton uliczny na dystansie 42 km, półmaraton, wyścig na 10 km oraz ?bieg dla każdego? na dystansie 5 km. Obok biegaczy na trasę wyruszą również chodziarze Nordic Walking, rolkarze, zawodnicy na wózkach inwalidzkich i hulajnogach. W specjalnym biegu na krótkim dystansie mogą również wziąć udział wszyscy milusińscy. Uczestnicy rywalizują ze sobą według zasad Niemieckiego i Światowego Związku Lekkoatletyki (DLV i IAAF). Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymują nagrody rzeczowe.
www.europamarathon.de

Bałkańska Festa w Bolesławicach 

Impreza poświęcona kultywowaniu tradycji i obyczajów repatriantów przybyłych z terenów byłej Jugosławii. Impreza stanowi doskonałą okazję do poznania tej niezwykłej kultury pieśni, tańców i zwyczajów serbskich, chorwackich i bośniackich, a także historii ludzi żyjących w tej części świata. Wspomnienia i opowieści, wyśmienita kuchnia, muzyka i pieśni bałkańskie stanowią nieodłączny element spotkań. Impreza odbywa się zawsze w drugą niedzielę czerwca.

Dni Zgorzelca

Dni  Zgorzelca to cykliczna impreza odbywająca się każdego roku w ostatni weekend czerwca.  Z imprezą związanych jest szereg wydarzeń o charakterze muzycznym, sportowym, jak również prezentowane są warte uwagi przedstawienia i wystawy. Imprezie towarzyszą rozrywka na wysokim poziomie i dobry humor. Organizatorzy sięgają po gwiazdy polskich scen muzycznych i kabaretowych, których występy przyciągają tłumy do miejskiego amfiteatru. Z okazji Dnia Zgorzelca co roku istnieje także możliwość spotkania się z ciekawymi  ludźmi. Dla mieszkańców oraz rzeszy turystów Dni Zgorzelca są doskonałym wstępem w wakacyjny czas wypoczynku. IMPREZIE OD WIELU LAT TOWARZYSZA DWIE BARDZO WAZNE DLA MIESZKANCÓW NASZEGO MIASTA WYSTAWY tj. Zgorzelecki Święto Kwiatów ? wystawa ogrodów działkowych działających na naszym terenie oraz wystawa prac zgorzeleckich plastyków nieprofesjonalnych.
www.mdk.zgorzelec.com

Skate-Maraton Borów Dolnośląskich w Osiecznicy

Celem tej imprezy sportowej jest prezentacja walorów krajobrazowych i przyrodniczych Osiecznicy i Borów Dolnośląskich, integracja międzynarodowa, popularyzacja rywalizacji sportowej i sportu wrotkarskiego.  Impreza odbywa się zawsze w ostatni weekend czerwca.  
www.gok-osiecznica.home.pl/skate-maraton/

Noc Świętojańska w Starym Węglińcu
23-24 czerwca

Noc Świętojańska jest dwudniową, cykliczną imprezą plenerową odbywającą się w Starym Węglińcu przy Stawie Tartacznym. W roku 2012 będzie to już dwunasta edycja imprezy. Dzięki imprezie możemy pielęgnować pamięć o dawnych obrzędach. Na naszej imprezie dbamy o tradycję, kulturę oraz zapewniamy wiele atrakcji tak, aby każdy znalazł w programie coś dla siebie. Podczas imprezy odbywa się wiele konkursów takich jak: konkurs na najładniejszy wianek, konkurs w pływaniu na Byle Czym, Rajdy rowerowe, konkurs plastyczny, rajd konny, zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, siatka plażowa i wiele innych.
Oprócz konkursów zapewniamy również miłą zabawę za sprawą występu zespołów ludowych oraz koncertów polskich zespołów muzycznych.
www.nocswietojanska.info

Jagodowe Lato w Ruszowie
30 czerwca - 1 lipca

Położenie geograficzne Gminy Węgliniec - w sercu Borów Dolnośląskich - zrodziło pomysł na promocję tego obszaru, charakteryzującego się walorami krajobrazowymi, bogactwem gatunków flory i fauny, urodzajem w owoce runa leśnego, jako miejsca dla aktywnego i zdrowego wypoczynku. Jagodowe Lato jest imprezą dwudniową.
Tradycyjnie impreza połączona jest z międzynarodowym  festynem strażackim p.n. ?SIKAWA?. We wspólnych zawodach i zabawie uczestniczą drużyny strażackie z Niemiec i Czech. Bogaty program imprezy z ogólnopolskimi gwiazdami muzyki rozrywkowej gwarantuje niezapomniane wrażenia i mile spędzony czas. Podczas imprezy odbywają się m.in. konkursy kulinarne (np. lepienie pierogów z jagodami), konkurs zbierania jagód, atrakcje sportowe, konkurs rzeźbienia piłą spalinową, zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody i wiele innych.
Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Węglińcu
ul. K Wojtyły 10, 59-940 Węgliniec,  tel.(75) 77 12 510
www.ruszow.pl

LIPIEC

Festyn Tradycji Świętojańskich w Warcie Bolesławieckiej

Impreza kultywuje tradycje nocy świętojańskiej jej zwyczaje i obrzędy. W trakcie święta organizowane są konkursy na najładniejszy wianek, bukiet z ziół, konkurs wyławiania z wody wianków ze świecami oraz na najdłuższy skok przez ognisko.


Święto Pieczenicy w Gościszowie
7 - 8 lipca

Pieczenica, czyli święto pieczonego prosiaka jest to impreza, która cieszy się wielką sympatia widzów. Odbywa się co roku od 10 lat w miejscowości Gościszów, w gminie Nowogrodziec.
Gościszów jest miejscowością zamieszkałą prawie w całości przez reemigrantów z Jugosławii. Są to potomkowie Polaków, którzy za chlebem wyjechali z Galicji do Bośni. Po drugiej wojnie światowej powrócili do kraju i osiedlili się na Dolnym Śląsku. Przywieźli ze sobą i pielęgnują do dziś tradycje i obrzędy, które są połączeniem zwyczajów wywodzących się jeszcze z Galicji z tradycjami przejętymi podczas życia w Bośni. Jednym z przejawów tej tradycji jest właśnie Pieczenica, czyli pieczony prosiak. Potrawa ta była przygotowywana tylko na specjalne okazje, głównie na ważne uroczystości rodzinne.
Poprzez organizację tej imprezy chcemy, aby Święto Pieczenicy odgrywało podobna rolę do tej, jaką miały uroczystości w Bośni. Tam Pieczenica była główną atrakcją świąt, podczas których spotykały się całe rodziny. My natomiast chcemy, aby święto to połączyło nie tylko społeczność lokalną naszej gminy, ale i mieszkańców z innych regionów naszego kraju jak również i naszych sąsiadów z Niemiec, Czech i terenów byłej Jugosławii. Przy okazji wspólnego biesiadowania chcemy zaprezentować nasze tradycje i folklor a także poznać tradycje i zwyczaje naszych sąsiadów, albowiem na Święto Pieczenicy zapraszane są zespoły ludowe z innych regionów i państw. Podczas imprezy prezentowana jest również wystawa pn.: Drogi Europejczyków Jedna z Dróg, która ma za zadanie pokazać nie tylko życie Polaków w Bośni i Hercegowinie, ale i drogi w Europie, którymi toczyły się ich losy, dopóty część z nich nie odnalazła swego miejsca na Dolnym Śląsku jak również ich wkład w historie regionu.
Dziś reemigranci i ich potomkowie, którzy pieczołowicie kultywują swoje tradycje, będące połączeniem kultury polskiej i bałkańskiej, dzielą się swoimi doświadczeniami podczas w/w imprezy.
www.gckis.nowogrodziec.pl

AlterPIKNIK
13-14 lipca

Impreza transgraniczna odbywająca się w Pieńsku z udziałem partnerów z Niemiec i Czech. Jeden z nielicznych festiwal alternatywnych na Dolnym Śląsku promujący kulturę niezależną i awangardową, nastawioną w dużej mierze na działania kontrkulturowe w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ideą festiwalu są spotkania młodzieży z różnych części Europy, głównie z Polski, Niemiec i Czech. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej.

SIERPIEŃ

18. Festiwal Teatrów Ulicznych Via Thea w Zgorzelcu

Via Thea to cykliczna impreza odbywająca się każdego roku na początku sierpnia. Na czas trwania festiwalu Goerlitz i Zgorzelec  po raz kolejny zamienią się w najpiękniejszą teatralną scenę Europy, opanowaną przez barwne postacie artystów reprezentujących tę niełatwą i wymagającą, ale przy tym niezwykle zachwycającą formę sztuki. Wesołe i melancholijne historie wyrażane śpiewem, tańcem i muzyką, przeplatane pokazami sprawności żonglerów, występami mimów, iluzjonistów, klaunów i szczudlarzy,  przyciągają liczną publiczność.  W malowniczej scenerii parków i ulic Viathea wyczarowuje prawdziwie magiczny, nierealny świat, który trwa do ostatniego występu i nie wymaga od widza niczego innego ponad radość życia i chęć zabawy, do której zapraszają aktorzy grup teatralnych z całej Europy, Australii i obu Ameryk.  Już dzisiaj warto wpisać Via Theę do swojego wakacyjnego kalendarza po to, by na własne oczy zobaczyć, czym czaruje swoją publiczność.
www.viathea.de


Festiwal Blues nad Bobrem w Kliczkowie i Bolesławcu

Festiwal powstał w 1990 roku z inicjatywy miłośników bluesa. Z ich wewnętrznej potrzeby niesformalizowanego i niczym niezmąconego muzykowania w gronie najlepszych. Pierwsze jego edycje odbywały się z uczestnictwem Ryśka Riedla i Tadeusza Nalepy, którzy swym młodzieńczym entuzjazmem i niesamowitą charyzmą przyciągali rzesze fanów. Blues nad Bobrem symbolizował wyzwolenie i ukazywał radość, jaką można czerpać ze wspólnego grania i uczestniczenia w koncertach.
W 2010 roku festiwal obchodził swoje dwudziestolecie. Otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jubileusz spowodował przeniesienie imprezy do pięknego, położonego w Borach Dolnośląskich Zamku Kliczków. Tu gościć będzie również w bieżącym roku. Spowodowały to atmosfera zamku i znakomite warunki pracy.
Od lat z Festiwalem Blues nad Bobrem związani są najwybitniejsi polscy muzycy. W tym roku zagrają lub poprowadzą warsztaty muzyczne takie sławy jak Marek Raduli, Jacek Królik, Roman Puchowski, Leszek Cichoński, Wojtek Pilichowski, Bartek Łęczycki, Paweł Serafiński czy Krystyna Prońko.
Podczas Bluesa nad Bobrem odbywa się kilka, a może nawet kilkanaście różnych imprez, które składają się na całość pod nazwą Festiwal Blues nad Bobrem. Głównym jego punktem są warsztaty. Ich uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w zakresie gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej, harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach, saksofonie. Uczą się śpiewać, realizować dźwięk i fotografować. Artyści prowadzący wykłady przekazują swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie młodym i starszym, bo wśród uczestników warsztatów znajdują się ludzie w bardzo różnym wieku. W 2010 roku w dziewięciodniowych zajęciach uczestniczyło 183 adeptów muzyki w wieku od 10 do 62 lat. Najlepsi uczestnicy warsztatów mają możliwość otrzymania prestiżowej nagrody dla najciekawiej zapowiadającego się gitarzysty i basisty. Wyróżnieni zostają także harmonijkarze. W trakcie warsztatów odbywają się również konsultacje z zagranicznymi muzykami, porywające słuchaczy wykłady, np. dotyczące współpracy na scenie, historii muzyki rozrywkowej oraz czerpania pełnej radości z muzykowania.
Wieczorami każdy może pochwalić się swoimi umiejętnościami oraz pokazać to, czego nauczył się podczas codziennych zajęć, uczestnicząc w jam session. Na scenie pod czujnym okiem mistrzów uczniowie mogą zmierzyć się ze standardami bluesowymi, jazzowymi i sprawdzić się w improwizacjach.
Oprócz warsztatów w ramach festiwalu każdego roku odbywa się pierwsza w Polsce msza w oprawie bluesowej, w której warsztatowicze uczestniczą razem z wykładowcami. Msza cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców miasta. Od dwóch lat kończy się koncertami gwiazd. Występowali już Spirytuals Singers Band czy Ewa Uryga z zespołem.
Na zakończenia festiwalu ma miejsce koncert finałowy, w czasie którego występują znane gwiazdy polskiej sceny bluesowej oraz orkiestra festiwalowa złożona z wykładowców Bluesa nad Bobrem. W tym czasie z Dolnego Śląska i okolic ściągają setki bluesmanów, żeby móc rozkoszować się dźwiękami płynącymi na żywo z wielkiej sceny. Koncerty zawsze są na najwyższym poziomie. W 2010 r. na scenie ustawionej w Zamku Kliczków występowali ?Dżem?, ?Nocna zmiana bluesa?, Obstawa prezydenta? oraz wiele innych kapel bluesowych lub związanych bezpośrednio z tym gatunkiem muzycznym. W tym roku również planowane są koncerty. Swój występ zapowiedział już, m.in. Pilichowski Band i Martyna Jakubowicz.
Podczas festiwalu odbywa się Przegląd Zespołów Bluesowych im. W. Seweryna, w czasie którego młode zespoły mogą zaistnieć na scenie. Wykwalifikowane jury złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych wybiera najlepszych, honorując ich atrakcyjnymi nagrodami.
Festiwal to nie tylko nauka i ciężka praca nad własnym warsztatem muzycznym, ale przede wszystkim dobra zabawa, wypoczynek, możliwość nawiązania nowych znajomości wśród muzyków, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie marzeń każdego z nich - koncertowania i nagrania płyt. To również zaangażowanie i praca wielu ludzi, którzy ten festiwal tworzą, od lat kochają i czują się z nim związani, w tym sporego grono ciągle młodych wolontariuszy.
www.bluesnadbobrem.pl

Święto Wrzosu w Borówkach

Głównym celem imprezy jest wyeksponowanie i promocja najcenniejszych walorów przyrodniczo - kulturowych, szlaków rowerowych i produktów lokalnych "Wrzosowej Krainy". "Wrzosowa Kraina" to jeden z najpiękniejszych i najczystszych zakątków ekologicznych Dolnego Śląska. Na obszarze "Wrzosowej Krainy" znajduje się Torfowisko Borówki - rezerwat florystyczno - torfowiskowy utworzony w 1994 roku. W okolicach torfowiska znajdują się obszary obejmujące rozległe wrzosowiska otoczone borami sosnowymi.
www.wrzosowakraina.pl

Bolesławieckie Święto Ceramiki
22-26 sierpnia 

Święto, organizowane przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, odbędzie się już po raz 18. Z małego kiermaszu ceramiki, połączonego z występami lokalnych zespołów, impreza rozrosła się do najważniejszego przedsięwzięcia w roku, promującego Bolesławiec i jego największy skarb jakim niewątpliwie jest znana z całym świecie ceramika. Na te kilka dni miasto zmienia się w światową stolicę garncarstwa! W scenerii zabytkowego rynku otoczonego pięknymi kamieniczkami powstanie ceramiczne miasteczko, czyli wielki kiermasz podczas którego swoje wyroby prezentują i sprzedają producenci ceramiki z całej Polski. Barwne drewniane domki po brzegi wypełnione najróżniejszymi wyrobami co roku cieszą oczy licznie przybywających na Święto Ceramiki turystów.
Podczas imprezy nie tylko bolesławiecki rynek żyje ceramiką! W całym mieście czuć wyjątkową atmosferę, a w wiele różnych miejsc staje się areną działań artystycznych. Przybywając na Bolesławieckie Święto Ceramiki możesz stać się twórcą i porzucić rolę biernego obserwatora na rzecz roli aktywnego uczestnika. Pod okiem artystów ceramików możesz stworzyć własne dzieło, które z dumą zaprezentujesz przyjaciołom. A jeśli starczy ci odwagi, możesz stać się Glinoludem i wziąć aktywny udział w jedynej w swoim rodzaju, organizowanej przez stowarzyszenie Via Sudetica, Gliniadzie czyli paradzie z miłości do gliny, która w tym roku zorganizowana zostanie po raz szósty.
www.swietoceramiki.pl
www.viasudetica.pl

Jakuby - Święto Starego Miasta

Święto Starego Miasta - Jakuby wyrosło w ostatnich latach do rangi najatrakcyjniejszego wydarzenia kulturalno-rozrywkowego w Zgorzelcu. Organizowane ku czci wielkiego zgorzeleckiego mistyka Jakuba Böhme, zawsze w ostatni weekend sierpnia łącznie z Altstadtfest w Goerlitz. Jakub Böhme mieszkał i pracował na Przedmieściu Nyskim - Zgorzeleckiej Starówce, która jest przedłużeniem starej części Miasta Goerlitz. Święto Jakuby  klimatem nawiązuje do początków miasta.  ?Jakuby?  są spotkaniem z historią, tańcem, muzyką, teatrem, rzemiosłem. W wielu miejscach na Przedmieściu Nyskim odbywają się koncerty, spektakle i pokazy tańców dawnych. Przy Moście Staromiejskim usytuowanych jest kilkadziesiąt punktów, w których rzemieślnicy prezentują swoje rękodzieło, nawiązujące do dawnych epok. Istotnym elementem Jarmarku (targu średniowiecznego, organizowanego corocznie, w stałych terminach)  jest tzw. część historyczna, obejmująca osady rycerskie, w których znajdują się elementy rzemiosła dawnego jak również życia codziennego. Tradycją stała się już obecność na festynie bractw rycerskich, osad słowiańskich.

Festyn Wielokulturowości Folklorum w gminie Pieńsk 
31 sierpnia - 2 września

Coroczna impreza muzyczna odbywająca się w 1.weekend września po obu stronach Nysy Łużyckiej; po polskiej stronie na Błoniach Nysy Łużyckiej przy turystycznej przeprawie promowej, a po stronie niemieckiej w Parku, Kultury, Rozrywki i Rekreacji ?Kulturinsel Einsiedel? w Zentendorf/Gmina Neisseaue. Miejsca, w których odbywa się ta impreza przeobrażają się na czas trwania Folklorum w malowniczą krainę dźwięków i tańca, baśni i magii, egzotycznych prezentacji oraz pokazów rękodzieła artystycznego z udziałem artystów z Polski i Niemiec oraz krajów egzotycznych w celu pokazania kontrastu muzycznego oraz kulturowego.

WRZESIEŃ

Święto Grzybów w Węglińcu
8 -9 września

W dniach 8 i 9 września 2012 roku odbędzie się w Węglińcu XVI edycja imprezy plenerowej ?Święto Grzybów?. Podczas imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne konkurencje związane z tematyką leśną, koncerty oraz atrakcje przygotowane przez organizatorów zadowolą każdego.
Impreza jest popularna nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w innych regionach Polski oraz w krajach Europy m.in. w Niemczech, Czechach, Norwegii i innych. Gmina Węgliniec pokryta w blisko 90% lasami to piękne i czyste, dziewicze środowisko, darzące nas nie tylko obfitością zwierzyny, w tym ptactwa i ryb, owoców runa leśnego, grzybów oraz zdrową wodą, ale i gościnnością swoich mieszkańców.
?Święto Grzybów" organizowane jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Węglińcu przy współudziale Urzędu Gminy i Miasta w Węglińcu oraz wolontariatu.
Celem imprezy jest promocja walorów krajobrazowo - przyrodniczych Borów Dolnośląskich i Gminy Węgliniec, rekreacji i zdrowego trybu życia. Dlatego też najważniejszą częścią węglinieckiej imprezy, są Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów. Każdego roku na tym najbardziej charakterystycznym konkursie "Święta Grzybów", zjeżdżają amatorzy w różnym wieku z kraju i zagranicy. Grzybiarze wyruszają w Dolnośląskie Bory w niedzielę rano. W skład komisji podczas tej konkurencji wchodzą mykolodzy, którzy to oceniają tylko zdrowe okazy, ciężar grzyba, wygląd i jego kondycję. Kolejnym charakterystycznym konkursem grzybowym jest turniej kulinarny.
"Święto Grzybów" promuje ekologiczne formy zachowań w środowisku naturalnym. W ramach promocji naszej gminy, podczas grzybowego święta, organizowane są targi produktów runa leśnego, wystawy ekologiczne, grzybowo - leśne plenery malarskie, heppeningi ekologiczne, wesołe miasteczko, wystawy promocyjno-handlowe firm i przedsiębiorstw, wystawa zabytkowych motorów oraz różnego rodzaju konkursy dla dzieci i młodzieży (m.in. gimnazjada, Biegi im. Hopfera, Dolnośląskie Biegi Leśne, Streetball) i dla dorosłych np. konkurs drwali.
Podczas dwóch dni imprezy organizowane są koncerty z udziałem artystów polskich i zagranicznych, jak również lokalnych wykonawców. Podczas dwóch dni imprezy organizowane są koncerty z udziałem artystów polskich i zagranicznych, jak również lokalnych wykonawców.Corocznie imprezę kończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Węglińcu
ul. K Wojtyły 10, 59-940 Węgliniec,  tel.(75) 77 12 510
www.swietogrzybow.pl

Długa Noc Muzeów i Dzień Otwartych Zabytków w Zgorzelcu

Ta doroczna, wspólna impreza Zgorzelca i Goerlitz to doskonała okazja do zapoznania się z bogatą ofertą kulturalną i rozrywkową miast, ale także zaproszenie do niezwykłych, nocnych odwiedzin w miejscach zwykle udostępnianych za dnia. Warto zatem zaplanować nocny sobotni  spacer i niedzielę po muzeach i zabytkach, tym bardziej, że niespodzianki i atrakcje towarzyszące zwiedzaniu już dawno stały się znakiem rozpoznawczym nocy muzealnych i Dnia Otwartego Zabytków.

Dożynki Gminne w gminie Pieńsk
8 września

Impreza cykliczna umożliwiająca producentom rolnym, zespołom ludowym i lokalnym twórcom promocję obszarów wiejskich, tradycji i zwyczajów ludowych. Impreza organizowana jest corocznie w drugi weekend września. Podczas wydarzenia organizowana jest wystawa produktów wytwarzanych przez rolników, wystawa dawnych narzędzi rolniczych, degustacja potraw staropolskich wykonanych przez gospodynie wiejskie, a także prezentacja wieńców dożynkowych, płodów rolnych i wyrobów rękodzielniczych. Występy lokalnych zespołów ludowych stanowią rozrywkę podczas wspólnej biesiady mieszkańców gminy Pieńsk.
http://mgokwpiensku.blogspot.com

Święto Chleba w Milikowie 

Święto wspaniałych wypieków chlebowych, które organizowane jest cyklicznie w miejscowości Milików, gmina Nowogrodziec. Impreza ma na celu popularyzację treści folkloru związanego z tradycją wypieku chleba, utrwalanie tradycji wypieku chleba zgodnej z przekazem przodków oraz pielęgnowanie tożsamości kulturowej mieszkańców wsi.
?Święto Chleba? posiada charakter konkursu, w którym zespoły folklorystyczne jak i uczestnicy indywidualni z województwa dolnośląskiego prezentują osobiście sporządzone wypieki chlebowe, których receptura i forma są zgodne z przekazem tradycji. Wypieki oceniane są przez specjalistów złożonych z etnologów.
Głównym zadaniem Święta Chleba jest przybliżenie starodawnych zwyczajów i obrzędów związanych z tradycją domowego wypieku chleba. Uczestnicy wynajdują w pamięci swoich rodziców i dziadków zapomniane, archaiczne wypieki i potrawy przygotowywane w ich rodzinnych domach. Na stołach można znaleźć wypieki i potrawy charakterystyczne dla różnych grup etnicznych tworzących społeczność polską ? reemigrantów z Jugosławii i przesiedleńców zza Buga.
www.gckis.nowogrodziec.pl

PAŹDZIERNIK

Muzyczna Zadyma w Zgorzelcu

Muzyczna Zadyma ma na celu promowanie młodzieżowych zespołów muzycznych, inspirowanie do twórczości i podnoszenia umiejętności warsztatowych oraz konfrontację osiągnięć artystycznych. Jesienią w Zgorzelcu goszczą amatorskie młodzieżowe zespoły muzyczne składające się z osób w wieku do 25 lat. Prezentują swoje umiejętności wykonując jedynie własne kompozycje. W przeglądzie nie mogą brać udziału zespoły grające zarobkowo oraz zespoły związane umową z firmą fonograficzną.

LISTOPAD

Bieg z Pochodniami Mostami Europamiasta

Jedyna w swoim rodzaju późnojesienna  impreza biegowa, odbywająca się w Zgorzelcu. Uczestnicy mają do pokonania dwa dystanse do wyboru: 2,8 km (1 runda) i 8,4 km (3 rundy). Jak co roku trasa biegu prowadzi od Mostu Staromiejskiego przez Uferstrasse, Most im Jana Pawła II, ul. Piłsudskiego, ul. I. Daszyńskiego z powrotem do Mostu Staromiejskiego. Każdy uczestnik biegu otrzymuje pamiątkowy dyplom i bierze udział w loterii fantowej. Bieg z Pochodniami  cieszy się bardzo dużą popularnością.

Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem

Idea Zgorzeleckich Spotkań  z Teatrem  wyrosła z potrzeby serca i głębokiej teatralnej tradycji w Zgorzelcu, rozpoczętej zaraz po wojnie przez Teatr Ziemi Zgorzeleckiej, kontynuowanej przez wiele lat poprzez Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów Jednego Aktora. Po wyczerpaniu formuły OSATJA rozpoczęliśmy w roku 2008 cykliczną imprezę pn. Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. Impreza ta co roku daje możliwość bezpośredniego kontaktu z czołowymi aktorami polskich scen teatralnych. Dotychczas gościliśmy w Zgorzelcu takie osobowości teatralne jak: Wojciech Pszoniak, Artur Barciś, Wojciech Siemion, Olga Bonczyk, Darek Kordek, Magda Umer, Andrzej Poniedzielski, Marian Opania, Joanna Szczepkowska, Joanna Trzepiecińska. O wielkiej potrzebie kontaktu z teatrem, świadczy najlepiej komplet widzów na widowni podczas każdego spektaklu.

GRUDZIEŃ

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy Zgorzelec/Goerlitz

Co roku, przez świątecznie udekorowaną śląskimi stroikami bramę, zapraszamy do świata tradycji bożonarodzeniowych, gdzie każdy może popatrzeć, popróbować, posłuchać i pośpiewać. Ze Śląska, Saksonii, Polski i Czech przybywają rzemieślnicy i kupcy, aby zaprezentować swoje najpiękniejsze wyroby. Niektórzy, pokazując swoje prace, przekazują wiedzę o rzemieślniczej tradycji regionu, z którego pochodzą. W ich ofercie nie brakuje świątecznych ozdób, rzemiosła artystycznego i ceramiki każdego rodzaju. Są też witraże, artykuły futrzarskie, wyroby z miodu i produkty naturalne. W powietrzu uniesie się zapach pierniczków, prażonych migdałów, waty cukrowej, niebiańskich ciast i grzanego wina. Stoiska gastronomiczne pełne apetycznych świątecznych, regionalnych potraw zapraszają do kosztowania. Kto tylko zechce, poznaje smak śląskich specjałów kulinarnych próbując przeróżnych przysmaków. Muzyka i występy chórów towarzyszą odwiedzającym jarmark, podkreślając odświętną atmosferę i zachęcając do wspólnego śpiewania. Każdy może przyłączyć się do chórów: dziecięcych, nauczycielskich, męskich oraz akompaniujących im instrumentów dętych, prezentujących swój program adwentowy.  Przed najmłodszymi gośćmi swoje podwoje otwierają piekarnia i pracownia plastyczna, w których dzieci mogą same piec i przystrajać swoje wyroby. Rodzice są dumni widząc jak dzieci ozdabiają swoje ciastka starodawnymi śląskimi elementariami zdobniczymi, takimi jak jabłuszka i słomiane łańcuchy.

Daty dotyczą roku 2012

Projekt i wykonanie: Istotne.pl Bolesławiec