Mapa strony Kontakt

Powiat Bolesławiecki Gmina Pieńsk Gmina Węgliniec Powiat Zgorzelecki

Produkty lokalne i regionalne

Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich

Miód wrzosowy jest mniej popularną odmianą. Wyróżnia się barwą jasnobrunatną o odcieniu czerwonawym, a przede wszystkim galaretowatą konsystencją. Ma słabo wyczuwalny, z czasem zanikający zapach kwiatu wrzosu i przyjemny, lekko gorzkawy smak. Ze względu na swoje wyjątkowe cechy wynikające z położenia pożytków na poligonach w Przemkowie i Świętoszowie Miód Wrzosowy z Borów Dolnośląskich wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych. 30 maja 2008 r. Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich został zarejestrowany w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Ceramika bolesławiecka

Produkty zakładów ceramicznych w regionie charakteryzuje piękno rękodzieła i oryginalny styl oraz użyteczność. Stanowią o odrębności  kultury śląskiej. Są to produkty o unikalnym w skali świata wzornictwie, nawiązującym do kilkusetletniej tradycji garncarstwa. Dawne naczynia ceramiki bolesławieckiej  zachowały się w wielu domach i są traktowane z dużym sentymentem zarówno przez Polaków jak i Niemców.  Zakłady ceramiki bolesławieckiej twórczo rozwinęły klasyczne wzornictwo, kolorystkę i formę naczyń, dostosowując je do współczesnej kultury stołu i upodobań różnych regionów Europy i świata.

Pracownia Rzeźbiarska - Mieczysław Grabuńczyk

Bielawa Dolna 17 A
59-930 Pieńsk
tel. 513925350
www.m.grabunczyk.pl
e-mail: grabunczyk@piensk.com

Pracownia rzeźbiarska powstała we Wrocławiu i w Toruniu, w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu oraz w wielu prywatnych galeriach w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii, Finlandii, Peru i USA. W 2007 r. artysta rzeźbiarz wytypowany został przez Prezydenta Miasta Wrocławia do udziału w warsztatach rzeźbiarskich w Stanach Zjednoczonych, gdzie reprezentował miasto w1980 r. Artysta rzeźbiarz wykonuje dzieła o tematyce świeckiej i sakralnej w drewnie lipowym, dębowym i topolowym. Inspiracją jego dzieł jest otaczająca przyroda, życie wiejskie, praca ludzi w gospodarstwie i w lesie oraz tematyka biblijna. Rzeźby Mieczysława Grabuńczyka oglądać można w Muzeum Etnograficznym Wrocław, a tym samym Polskę, Dolny Śląsk oraz naszą gminę wystawiając tam swoje rzeźby i przybliżając twórczość polskich artystów ludowych.

pracownia rzeźbiarska M. Grabuńczyka w Bielawie Dolnej

           fot. A. Żbikowski

Źródło: Koncepcja Subregionalnego Produktu Turystycznego Bory Dolnośląskie, materiały Gminy Pieńsk.

Projekt i wykonanie: Istotne.pl Bolesławiec