Mapa strony Kontakt

Powiat Bolesławiecki Gmina Pieńsk Gmina Węgliniec Powiat Zgorzelecki

XIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej

5 lipca 2016

Tegoroczny XIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej  jest poświęcony jubileuszowi stulecia przybycia w 1916r. do niemieckiego Görlitz nad Nysą Łużycką Greków z 4. Korpusu Armii Greckiej, których historia związana jest również ze Zgorzelcem, gdyż tutaj po wschodniej stronie Nysy znajdowało się ich miejsce zakwaterowania.

Dla upamiętnienia tego faktu Rada Miasta Zgorzelec na swojej sesji w dniu 29 marca 2016r. podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie obelisku z tablicą pamiątkową z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy przyjazdu Greków na tereny leżące obecnie w granicach miasta Zgorzelec. 
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku odbędzie się 8 lipca br. (czwartek) o godz. 18.00 w parku im. I. Paderewskiego (wejście od strony ul. Kościuszki). Także w czwartek na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej Zgorzelec odwiedzi Adam Tuszyński - autor książki Obóz jeniecki w Goerlitz (1914-1916). Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 16.00 w sali widowiskowej MDK.

Kolejne dni to prawdziwe muzyczne, greckie świętowanie. 9 ? 10 lipca br. na terenie amfiteatru miejskiego odbędzie się Koncert Galowy pn. ?100 lat  Greków  w Europa-Mieście?. Wśród gwiazd tegorocznego Festiwalu są m.in. zespoły i wykonawcy z Grecji ? I Podnii, Angelo Wangelis, Jorgos Papasidorou, O Iatros, Mara Vlachaki, a także znany już zgorzeleckiej publiczności Teo Vafidis. Zaproszenie przyjęli także polscy wykonawcy ? Teatr Formy Parra i Bum Bum ORKeStar. Sobotni wieczór uświetnią koncerty - organizatora Festiwalu ? Nikolaosa Rusketosa z zespołem Orfeusz, a także zespołu Żuki.

10 lipca br. (niedziela) od godz. 14.00 na terenie stadionu miejskiego będzie można kibicować polsko-greckim drużynom podczas rozgrywek piłki nożnej. A już od godz. 15.00 na terenie przy Miejskim Domu Kultury rozpocznie się polsko-grecko-niemiecki piknik z mnóstwem atrakcji, w tym także dla najmłodszych.
Podczas trwania Festiwalu w holu Miejskiego Domu Kultury będzie można podziwiać wystawę historyczną pn. ?Grecy Goerlitz 1916 ? Grecy Zgorzelca 1948?.

Patronat honorowy nad XIX Międzynarodowym Festiwalem Piosenki Greckiej sprawują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ambasador Republiki Grecji w Polsce oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec.

Projekt i wykonanie: Istotne.pl Bolesławiec